KİMLER  ÖZEL EĞİTİM ALMALI ?
             Çocuğumun gelişimi normal mi ? Başlıklı yazımda da bahsettiğim gibi, yapılan  bilim çalışmaları ile artık her çocuğun doğumdan itibaren Beden Gelişimi, İnce Kas Gelişimi, Kalın Kas Gelişimi,Dil Gelişimi, Zeka Gelişimi, Kişisel,Sosyal v.b. gelişimi olarak ne yapabileceği biliniyor. Yani çocukların doğumdan itibaren gün gün,hafta hafta, ay ay, yıl yıl neler yapabildikleri biliniyor .Bunları Gelişim testleri diyoruz.
            2 yaşından itibaren de Zeka Testleri yapıyoruz. Çocukların bazı alanlarını keşf ediyoruz. Çocukların yaş gruplarına göre İlkokulda ayrı, ortaokulda ayrı lisede ayrı testlerimiz var.     
            Gelişim ve Zeka Testlerimizin yanında, çocuğun zeka bölümünü, ilgi alanlarını, hangi alanlarda yetenekli  olduklarını, öğrenme stillerini v.b. tespit ediyoruz.
           Şimdi kimler özel eğitim almalı sorusunun cevabına gelirsek.
           Öncelikle bütün çocukların gelişim olarak hangi gelişim seviyelsinde, zeka olarak hangi düzeyde, 
zeka bölümü hangi zeka bölümünde, öğrenme stili hangi çeşit öğrenme stilini kullanıyor, ilgileri yetenekleri hangi yönde bunların bir bir tespit edilmesi gerekir. Sonra bu çocuklar gelişim derecelerine, zeka seviyelerine, zeka bölümlerine göre, öğrenme stillerine, ilgi ve yetenekli oldukları alanlara göre gruplandırlımalı ve her gruba kendilerine özel plan ve program çerçevesinde dersler verilmeli. 
            Daha sonra münkün olabildiği kadar, maddi imkanların elverdiği ölçüde her bir çocuğa kendi gelişim derecesine, kendi zeka seviyesine, kendi zeka bölümüne, kendi öğrenme stiline, kendi ilgi ve yeteneklerine göre özel eğitim verilmeli. Yani mümkün olursa her çocuğa bire bir özel eğitim verilmeli. 
          Şimdi;
          Zeka Seviyesi Normal olan çocuklar neden ayrı bir  özel eğitim almalı?
          Zeka Seviyesi normalin altında olan çocuklar ( Zihinsel Engelliler) neden ayrı bir Özel Eğitim almalı?

          Zeka Seviyesi normalin üstünde olan çocuklar Üstün Zekalı Çocuklar neden ayrı bir Özel Eğiitim almalı?
isterseniz o yazılarımı da okuyabilirsiniz.
         
Saygılarımla. Psikolog Ramazan Boyacı Tel: 0850 474 26 51