ÜSTÜN ZEKALI ÇOCUKLARA ÖZEL EĞİTİM ALMALI? 

  1. Eğitimde ders programları normal zekalı çocuklar için hazırlandığı için, Üstün Zekalı çocuklar da yaşıtlarından daha hızlı öğrenebildikleri için yaşıtlarının 3-4 kere de anladığını bir kerede anlayabilir. Bu durumda arkadaşları öğreninceye kadar beklemekten sıkılabilir. Strese girebilir. Sinirli olabilirler ve bu durum okuldan soğutabilir.
  2. Yine eğitim ortamlarındaki araç ve gereçler normal çocuklar için hazırlandığından bu araç ve gereçlerde bu çocukların merak ettikleri, araştırmak istedikleri konular konusunda yardımcı olmayacak bu çocuklar bu konuda da sıkılacak, okudukları okulu kendileri için yetersiz görecektir.
  3. Yine derslerde anlatılan konular normal zeka seviyesinde olan öğrencilere yüzeysel anlatılıyor. Bu çocuklar yaşıtlarına göre daha derin bir düşünce sistemine sahip oldukları için anlatılan konuları derinliğine öğrenmek isteyeceklerinden, öğretmenlerine ders esnasında soru sorduklarında bu sorular arkadaşları tarafından ve kendisini geliştirememiş, kendisini iyi yetiştirememiş bazı öğretmenler tarafından iyi karşılanmayacaktır. Çocuğa üzücü, kalp kırıcı cümleler kullanabilirler. Bu durumda yine çocuk için psikolojik olarak kötü sonuçlara neden olabilir.
  4. Yine bu çocuklar daha geniş bir bakış açısıyla düşündükleri için derslerde normal bakış açılarına göre anlatıldığı için yine sıkılacaklardır.  
  5. Eğitim planları normal çocuklara göre hazırlandığı için normal çocuklar daha 1., 2. Konuyu yeni anlarlarken bu çocuklar 1.2. konuları çabuk  öğrenerek 3.4. konuları öğrenmek isteyeceklerdir. Bu olmayınca da sıkılacaklar, stresse girecekler, bu sıkıntı, stres sonucunda da arkadaşlarına, öğretmenlerine karşı uyumsuz davranışlar içinde girebilirler. Okulunda yaramaz diye Zeka Testi yapmaya getirilen öğrenci Zeka Testi sonucunda üstün zekalı olduğu bulunmuştur.  
  6. Yukarıda bir parça anlatmaya çalıştığım bu çocuklar normal çocuklar ve normal zekalı öğretmenler tarafında dışlanacaktır. (Eski köye yeni icat getirme, v.b. diyen yaşça büyük  kişiler tarafından tarihte binlerce üstün zekalıların körelip gittiğini, yada üstün zekalılığını tam kullanamadığını, yada bu üstün zekasını yanlış yerlerde kullandığını düşünmekteyim.

Ancak birkaç tanesini yazabildiğim bunlar ve bunlara benzer nedenler yüzünden Üstün Zekalı çocuklara Özel Eğitim verilmelidir. Yoksa bu çocuklar kendilerine doğuştan verilmiş olan verilmiş olan bu üstün zekalarını kullanamayacakları için hem kendileri, hem aileleri hem ülkeler hem de dünyamı için büyük kayıp olur.
Saygılarımla. Psikolog Ramazan Boyacı Tel 0850 474 2651