Okula uyum
Çocuğunuz okula başladı. Çocuğunuzun yüzüne karşı veya çocuğunun yanında okul hakkında, öğretmeni hakkında, okul çevresi hakkında kötü, negatif, olumsuz sözler söylenmemelidir. Aksine öğretmeni hakkında okul hakkında olumlu çocuğa faydalı cümleler söylenmelidir. Çocuk ilk defa gideceği, gittiği yer ve kişiler hakkında olumsuz kötü sözler duyarsa oraya gitmekten korkar, endişe duyar ve haliyle oraya gitmek istemez. 
Okulun ilk günlerinde çocuğunuzun okuldaki ilk günü ve ilk haftası nasıl geçtiğine dair konuşmalısınız. Öğrendiği güzel bilgileri size anlatırken,siz o bilgileri siz hiç bilmiyormuş, ilk defa duymuş, ilk defa öğrenmis gibi şaşkınlıkla karşılaşmış gibi davranırsanız çocuğunuz yeni bilgiler öğrenmiş ve size de öğretmiş olmasının mutluluğunu sevincini yaşamış olur ve yarınlarda okula yeni güzel bilgiler öğrenme aşkı ve şevkiyle gider. Gelecek zamanlarda da her sabah -Haydi kalk, okula git. Diye söylememize , yorulmanıza gerek kalmaz. Burada yazdıklarımı sizler anne baba olarak 1 hafta uygulasanız bir ay çocuğunuz okula mutlu mutlu gider gelir diye düşünüyorum. Bir ay sonra başka başka yöntemler konusunda nasip olursa faydalı olacak yazılar yazmaya çalışırım. Saygı ve hürmetlerimle.

Psikolog Ramazan Boyacı.                                      Tel: 05422629924- 08504742651.                           w ww.ramazanboyaci.com