ÇOCUĞUMUN GELİŞİMİ NORMAL Mİ ?
                Çocuğun zeka gelişimi, kişilik geişimi, dil gelişimi konusu, anne-baba arkadaşlarımızın en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Acaba çocuğumun anaokuluna hazırmı, çocuğum ilkokula hazır mı? Çocuğumun gelişimi normal mi?  Çocuğumun zekâsını bilmek için illa Zekâ Testi yaptırmak gerekir mi? v.b. sorular geliyor.
                Bir çocuğun zekâ seviyesinin normal olması, çocuğun içinde yaşadığı zamana, yaşadığı bölgeye, ailenin kültür durumuna, v.b. durumuna, göre değişebilir. Çocukların gelişim durumunu hemen bir örneğe bakarak bu çocuğun zekası normaldir veya çocuğum üstün zekalıdır veya çaocuğum zihinsel özürlüdür, v.b. cümleleri söylemek büyük yanlış olur. Mesela, ekonomik, kültür, v.b. çevre içinde yaşayan 3 yaşındaki bir çocuğun zeka gelişimi, çocuğun dil gelişim, çocuğun kişilik gelişimi, v.b. aynı şartlarda yaşamayan 10  yaşındaki bir çocuk ile aynı olmayabilir. Bu yüzden bu konularla ilgili Profesyonel Psikologların konuşması gerekir..
                 Anne baba arkadaşlarımızın yaptığı büyük bir hata çocuklar arasında kıyas yapmalarıdır.Çocuklar aynı yaşta aynı ortamda büyüyen diğer çocuklarla kıyas yapıldığı zaman bu kıyas % 50 doğru, % 50 yanlış olabilir. Çocuklarının gelişimlerinde diğer çocuklara göre çok ciddi, çok belirgin  bir şekilde gerilik veya ilerilik görüyorsa çocuğunu bu konularda Profesyonel olmuş bir Çocuk Psikoloğuna başvurarak çocuğuna gelişim tesleri, zeka testleri, v.b. yaptırarak çocuğu hakkında daha ayrıntılı bilgiler almasını tavsiye ediyorum. Çünkü çocuk yaşıtlarına göre ciddi bir şekilde geri ve ya ileri bir farlılık gösteriyorsa çocuğun özel eğitim alması gerekir. Bu konular hakkında yazdığım yazılarımı okumanızı tavsiye ediyorum. Bu şekildeki çocukların ( geri veya ileri) eğitimi ne kadar erken başlarsa hem çocuk için hem de anne baba için çok faydalı olur.
                     Psikolog Ramazan Boyacı Tel: 0542 262 99 24 www.ramazanboyaci.com    www.psikolojikhizmetler.net